Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Tuzsuz şampuan kullanmak tek başına yeterli mi?

 

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

 

Saçlarımızı temizlemek ve aynı zamanda bakım yapmak için kullandığımız şampuanları seçerken dikkat etmemiz gereken özelliklerden birinin tuzsuz şampuan olması gerektiğini biliyor musunuz?

 

Tuzsuz şampuan son yıllarda birçok kuaförün müşterilerine önerdiği ürünlerden biri oldu. Tüm kişisel bakım ürünlerinde olduğu gibi şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinde de ilgimizi çekmesi gereken ilk nokta tabii ki içeriktir. Son dönemde bir çok duyarlı markanın öne çıkarmaya başladığı temiz içerik kavramı kulağa basit gibi gelse de aslında çok detaylı.

 

Neredeyse kullandığımız tüm şampuanlarda belli oranda kimyasallar mevcut. Kimyasallardan arındırılmış şampuanların da fiyatları tabii ki büyük bir çoğunluğa göre daha yüksek. Fakat bu kimyasallar yüzünden saç ve saç derisinde oluşan sağlıksız durumların geri dönüşü çok daha uzun ve maliyetli oluyor. Peki doğru saç bakımı için en temel ürün olan şampuan nasıl seçilmeli? İşte bu bakımın en önemli ve en temel şartıdır.

 

Saç ve saç derisine zarar veren içeriklerden biri de tuz. Piyasada tuzsuz olma özelliği ile öne çıkan çok sayıda şampuan var fakat tuzsuz şampuan kullanmak tek başına yeterli mi? Bu soruya cevap ararken tuzsuz şampuan nedir, ne değildir size ifade edeceğiz.

 

Tuzsuz Şampuan Nedir?

 

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz. Bu sebeple sülfatsız ya da parabensiz şampuan tabirine alıştık. Peki tuzsuz şampuan nedir?

 

Şampuanlarda tuz olmasının sebebi saç ve saç derisindeki yağı ve kiri etkili şekilde temizliyor olması. Fakat bunun bedelinin saç ve saç derisine olumsuz etkileri olduğunu unutmamalıyız.

 

Peki tuzlu şampuanın zararları nelerdir?

 

 • Tuz saçları fark edilir derecede sertleştirir
 • Saçları kurutur
 • Saçlarda kırık oluşmasına sebep olur
 • Saç derisinde kaşıntı ve yanma gibi sorunlara neden olur
 • Boyalı saçın rengini kaybetmesine neden olur
 • Saç ve saç derisindeki faydalı yağları da arındırır
 • Saçın parlaklığını kaybetmesini sağlar

 

Tuzsuz şampuan kullananlar zamanla bu sorunlardan kurtulmayı bekler. Fakat temiz içerikli şampuan tuzsuz şampuan demek değildir. Bu detay düşünüldüğünde temiz içerikli şampuan seçimi ön plana çıkıyor.

 

Şampuanın içindeki tuzun koyulaştırıcı işlevi vardır. Yani daha fazla doku vermekten ve performansı arttırmaktan sorumludur. Bu nedenle, tuzsuz şampuanın biraz farklı bir kıvama sahip olması doğaldır.

 

 • Teknik açıdan bakıldığında saç sağlığına herhangi bir müdahalede bulunmaz. Ancak özellikle kimyasal işlem görmüş saçlarda ve/veya kişinin saçını her gün yıkaması durumunda bir miktar kuruluğa neden olması mümkündür.

 

 

 • Köpük üretiminin temizlikle ilgisi olmadığını biliyor muydunuz? Tuzsuz ve sülfatsız bir şampuanın daha az köpük üretmesi doğaldır, ancak yine de güçlü temizleme gücüne sahiptir.

 

Bir şampuanın aslında tuzsuz olup olmadığı nasıl belirlenir?

 

 • Belki de bir kozmetik veya hijyen ürününün etiketini çözmeye çalışıyorsunuz ve bileşenlerinin İngilizce isimleriyle karşılaşıyorsunuz. Bu, bileşenleri tanımlamayı gerçekten zorlaştırır.

 

 • Tuzsuz şampuan söz konusu olduğunda, formülde tuzun varlığını gösteren bileşen, etiketin arkasında sodyum klorür olarak tanımlanan sodyum klorürdür. Yani tuz olmaması için bu maddeyi içeremez.

 

Tuzsuz şampuan nedir? Zararlı mıdır?

 

Şampuandaki Tuzun İşlevi Nedir?

 

Etiketin arkasında, içindekiler alanında tuz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak birçok formülde sülfat gibi başka tuz türleri de bulunduğunu belirtmekte fayda var. Sodyum lauret sülfat veya sodyum lauril sülfat olarak tanımlanabilir. 

 

Peki tuzsuz ve sülfatsız şampuan arasındaki fark nedir?

 

Tuz - sodyum klorür - popüler fikir birliğinin en kötü yanı olmasına rağmen, sülfat en çok saça zarar verir. Bir temizleyici olduğu ve sebumu kafa derisinden çıkardığı için daha agresif bir temizleme gücüne sahiptir.

 

Bu sebum koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylece sülfatsız şampuan daha yumuşak temizler. Bu nedenle saçları çok yağlı olanlar sülfat şampuanı kullanmaya devam etmelidir. Aksi takdirde fazla yağ alınmaz.


Sülfatlı şampuan temizlemenin ötesinde, proteinleri ve ayrıca saçın doğal yağlılığını giderir. Nazik bir temizlik istiyorsanız, bu tip şampuan idealdir. Ancak hedeflere dikkat etmelisiniz. Çünkü sodyum klorür içermeyen, ancak yine de bileşimde sülfat içeren birçok şampuan vardır. Diğer sert temizleyicilerden kaçınmak da önemlidir.

 

Şampuanlardaki zararlı kimyasallar saçınızı yıpratır.

 

Tuzsuz Şampuan Kimler İçin Uygundur?

 

Tuzsuz şampuan - sodyum klorür - tüm saç tipleri tarafından, özellikle kuruluk sorunu yaşayanlar veya saçlarında kimyasal işlem görenler için kullanılabilir. Bu ürün saçınızın kuruma olasılığını daha da azaltır.

 

Sülfatsız şampuan ise kozmetiklerle daha doğal bir felsefeye sahip olanlar için tavsiye edilir ve daha agresif bileşenlerden kaçınır. Derinlemesine temizlemediği ve yağlılığı koruduğu için özellikle çok kuru saçlar için önerilir.

 

Tuzsuz şampuan saç kuruluğunu azaltan bir seçenektir. Saç veya hassas ciltler için kimyasal tedaviler olanlar için önerilir. Tuz, şampuanı kalınlaştırmaktan sorumludur. Bu nedenle, tuzsuz şampuanların sıradan şampuanlardan daha az köpük üretmesi doğaldır.

 

"Tuzsuz" faktörü sadece şampuanın bir özelliğidir, bu nedenle formülde kullanılan özelliklere ve işlevinin ne olduğuna dikkat edin. Diğerlerinin yanı sıra, nemlendirmeye, saç dökülmesini azaltmaya, daha fazla parlaklık vermeye, daha fazla esneklik sunmaya, rengi korumaya odaklanan bir şampuan seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre seçin.

 

Şampuanlardaki Zararlı Kimyasallara Dikkat!

 

Tuzsuz şampuan tek başına yeterli değildir. Şampuanın içeriğindeki diğer zararlı kimyasallar da bir çok olumsuz etkiyi yaşamanıza sebep olur. Tüketicilerin bilinçlendiği kimyasallar arasında bulunan sülfat, paraben, parafin ve silikon saç ve saç derisinin sağlığını bozan başlıca kimyasallardır. Sülfat içermeyen bir şampuan aynı zamanda tuz da içermeyeceğinden ürünün içeriğinde lfat Freeibaresini görmek oldukça önemlidir.

 

Yumuşak, parlak ve bakımlı bir saçı göstermek için doğru ürünleri kullanmak çok önemlidir. Bunun için saç tipinize özel olarak uyarlanmış, daha az zarar vermeleri ve daha fazla iyileşmeleri için çeşitli kozmetik preparatların olduğunu bilmelisiniz. Yıkama hayati bir saç bakımı görevidir ve bu nedenle doğru şampuanı seçmek güvenli bir bahistir. Her ürünün ne tür bileşenler içerdiğine bakın ve saçınızın sağlıklı, güçlü ve güzel büyümesi için saçınıza özel olduğundan emin olun.

 

Saç Tipine Uygun Ürünler Seçin

 

Yıllardır etkisini bu zararlı kimyasallara borçlu olan, aslında saçlarınızı ve belki de genel sağlığınızı tehlikeye atan şampuanlar kullanmış olabilirsiniz. Bu zararlı kimyasalların etkileri hakkında bilinçlenerek doğru tercihler yapmak ve doğal olarak parlayan saçlara sahip olmak aslında hiç zor değil.

 

Mousson Laboratories temiz içerikli şampuan ve saç bakım ürünleri üretir ve saçlarınıza zarar verecek kimyasalları formülünde barındırmaz. Sülfatsız, parabensiz, silikonsuz, parafinsiz ve tuzsuz şampuanları aynı zamanda vegandır ve hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilir.

Vegan Şampuanların Yükselişi: Mousson Laboratuvarları'nın Bitkisel Formülleri

Mousson vegan şampuanları, saçınıza doğal bakım sunar. Etik ve etkili bir seçim için Mousson'un vegan şampuanlarını keşfedin!

Mor Şampuanın Gücü: Mousson ile Saçlarınızda Devrim Yaratın!

Mousson Mor Şampuan, sarı ve gri saçların bakımını yapar, turunculaşmayı önler. Saçınıza parlaklık ve canlılık katar. Deneyin, farkı görün!

Sülfatsız Şampuanın Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar

Vegan Şampuan Hakkında Merak Edilen Her Şey

Vegan şampuan, içeriğinde direkt ya da dolaylı yoldan, hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir ürün ya da bileşen olmayan şampuan anlamına gelmektedir.

Doğal İçerikli Şampuan Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Doğal içerikli şampuan çeşitleri; sülfat, paraben ve buna benzer kimyasal maddeler barındırmayan Vegan şampuan diye de bilinen tamamen temiz içerikli olması nedeniyle kimyasal şampuanlarla aynı temizleme etkisini gösterir.

aa