Sülfatsız Şampuanın Faydaları ve Zararları

SÜLFATSIZ ŞAMPUANIN FAYDALARI NELERDİR?

Bir şampuanı tanımlayan şey sizin için nedir? Eğer cevabınız köpürmesiyse size kötü bir haberimiz var. Eğer şampuanınız çok köpürüyorsa bunu iyi bir özellik olarak tanımladığınızı hatta en kadar köpürürse saçlarınızın kirden o kadar arındığını düşündüğünüzü biliyoruz.

Ancak ne yazık ki durum pek de sandığınız gibi değil. Şampuanların köpürmesini ve kıvamını sağlayan madde, birçok temizlik malzemesinde de kullanılan kimyasal bir bileşen olan “sülfat”tır. Sülfat ise sandığınızın aksine saçlarınızın dostu değildir. Bu detayın bilinmemesi birçok kişiyi sülfat içeren şampuan kullanmaya itebilir.

WHAT ARE THE BENEFITS OF SULFATE-FREE SHAMPOO?

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news. We are aware that you consider "over-foaming" as a good aspect of a shampoo and you believe that the more a shampoo foams up, the cleaner gets your hair.

However, the situation is not quite as simple as that. The substance that ensures the foaming and consistency of shampoos is “sulphate”, a chemical component used in various cleaning materials. And contrary to what you believe, sulfate is not hair'-friendly. Because this detail is not well known, many people may be inclined to use sulfate-containing shampoos.

Sülfat Nedir?

Bilimsel ismiyle SLS yani Sodium Lauret Sulfate, köpürtme özelliğine sahip olması sebebiyle birçok temizlik maddesinde kullanılan bir maddedir. Köpürme işleminin temizleme oranını artırdığı yönündeki inanç ve alışkanlıklardan ötürü birçok güzellik ve temizlik ürünü içeriğinde sülfat kullanılır. Ancak sülfatın cilde ve saçlarınıza birçok zararı vardır.

Sülfatın Zararları Nelerdir?

- Sülfatın saçınızdaki yağı temizlediği doğrudur ancak bunu yaparken saçtaki ve saç derisindeki doğal yağı da yok eder.

- Saçın doğal yağını da götürdüğünden saçı matlaştırır, yıpratır ve kurutur.

- Özellike hassas cilde sahip olanların saç derisinde tahriş ve kızarıklık gibi problemlere yol açar.

- İçeriğindeki kimyasallar ile saçtaki boyanın daha çabuk akmasına ve parlak görüntünün etkisini yitirmesine neden olur.

- Saç tellerine zarar vererek saçın genel şeklini ve yapısını bozar.

“Sülfatsız şampuan” ifadesini birçok yerde duymuş olabilirsiniz. Peki, neden sülfatsız şampuan kullanmanız gerektiğini ve saçlarınıza yararlarını daha önce hiç detaylı olarak masaya yatırmış mıydınız? SSL içermeyen şampuan kullanmanın saçınızda yaratacağı etkileri daha detaylı incelemeye ne dersiniz?

Sülfatsız Şampuan Kullanmanın Faydaları

- İçeriğinde sülfat içermeyen şampuanlar, sülfatın sert yapısını taşımadığı için saçınızı yumuşak dokunuşlarla temizler.

- Saçınızda köpürmemesi saçınızı temizlediği anlamına değil; aksine içerisinde köpüren ve saçınıza zarar veren bir kimyasal içermediğini gösterir.

- Saçınızdan kolay arınır ve doğal içeriğiyle saçınızı, saç tellerine zarar vermeden temizler.

- Saçtaki doğal yağı ve nemi koruduğu için matlaşma, kuruma, yıpranma gibi sorunlar doğurmaz.

- Boyalı saçların rengini ve parlaklığını korur.

- Kimyasal içermediğinden saç diplerini tahriş etmez, hassas ciltler başta olmak üzere tüm cilt tipleri için rahatlıkla kullanılır.

- Doğal içeriklere sahip olduğundan saçları besler, sağlıklı, canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.

- Yumuşak formülüyle saç derisini aşındırmadan ve saçları kırmadan temizler ve saçın kolay taranmasını sağlar.

Neyse ki Mousson Laboratuvarlarında özel olarak geliştirilen şampuan serileriyle saçlarınızı sülfat, paraben, parafin, silikon gibi kimyasallardan uzak tutabileceksiniz. Saçlarınıza kimyasal bileşenlerin içerikleriyle saçlarınızı zarar vermeden temizler, saçlarınızın sorunlarına özel çözümler sunar. Ayrıca yalnızca şampuan da değil, saç bakım kremi&maske ve durulanmayan saç bakım kremiyle saçlarınızı zaten doğasında olan güzelliğe doğal yollarla kavuşturur.

Mousson’un doğal dünyasındaki sülfatsız şampuan aileleriyle tanışmak için buraya tıklayın.

Artık neden sülfatsız şampuan kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Saçınızı doğasındaki güzellikle buluşturmak için dikkat etmeniz bir diğer nokta da tuzsuz şampuan. Tuzsuz şampuanlarla ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Sülfatsız Şampuanın Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar

Vegan Şampuan Hakkında Merak Edilen Her Şey

Vegan şampuan, içeriğinde direkt ya da dolaylı yoldan, hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir ürün ya da bileşen olmayan şampuan anlamına gelmektedir.