Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

CURLY GIRL METHOD HAKKINDA HER ŞEY!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar üzerine araştırıp geliştirdiği metotları bir kitapta toplaması ile girdi, gittikçe popülerleşti. Ve hala gündemimizde! Peki kıvırcık metodu yani curly girl method nedir?

CURLY GIRL METHOD NEDİR?

Curly girl method dalgalı ve kıvırcık saçlara sahip olan kişilerin doğal buklelerine yeniden kavuşması ve sağlıklı buklelerle hayatına devam etmesini sağlayan bir uygulama. Zaman içinde saçlara uygulanan işlemler yüzünden formu bozulan ve kuruyan kıvırcık saçların kararsız görüntüsünden kurtulması ve doğal kıvırcık yapısına dönmesi için bir dizi aşamadan oluşan bu yöntemin mottosu genel olarak doğallık.

CURLY GIRL METHOD NASIL UYGULANIR?

Kıvırcık kız metodunda uygulamanız gereken aşamalar olduğunu belirtmiştik. Bu aşamaların temelinde doğal yöntemler ve sonucunda ulaşacağınız doğal bukleler yatıyor. Metodu kendinize göre modifiye edebilir ve kendi rutininizi oluşturabilirsiniz.

 

Sert ve keskin kurallar bulunmasa da uymamız gereken bir yapılacaklar listemiz var. Peki bu listede neler var?

- İşe saçınızdaki bukle tipini öğrenerek başlayın,

- Sülfat içeren şampuan ve saç bakım ürünleriyle vedalaşın,

- Isı ile saç şekillendiren cihazları hayatınızdan çıkarın,

- Tarak ve saç fırçaları yerine parmaklarınızı kullanın,

- Sülfatsız formüllere ek olarak silikon ve alkol gibi zararlı ve nazik olmayan içeriklerden de uzak durun,

- Saç yıkama rutininizi gözden geçirin ve sıklığını azaltın,

- Saçınızı boyamaktan vazgeçin,

- Saçınızı havlu ile kurutmayın.

CURLY GIRL METHOD UYGULARKEN SAÇLARIMIZI NE KADAR SIK YIKAMALIYIZ?

Metodun uygulaması ile ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgilerle karşılaşmak mümkün. Yöntemleri kendinize göre modifiye edebileceğinizden bahsetmemizin sebebi de sizin saçınıza iyi gelen yöntemlerle aşamaları gerçekleştirmenizin daha uygun olacağı.

Bu aşamalardan biri de saç temizleme sıklığınızı azaltmak. Bazı kaynaklarda haftada 1 kez yıkamanız önerilir. Bunun sebebi saç derinizdeki doğal yağ dengesine kavuşmanız ve buna alışmanızdır. Fakat asla bu kadar uzun süre yıkanmadan kalmayan saç derisi için bazı durumlarda sağlıksız sonuçlarla karşılaşma riski doğabilir. Peki saçlarımızı ne kadar sık yıkamalıyız?

Eğer çok kıvırcık bir saç yapınız varsa haftada 1 kez yıkamayı deneyebilirsiniz. Saçınızdaki dalgalar irileştikçe yıkama sıklığı da haftada 2 ya da 3’e çıkabilir. Ama asla her gün saç yıkamak ihtimalini konuşamayız.

CURLY GIRL METHOD’UN İŞE YARAMASI İÇİN NE KADAR SÜRE GEREKLİDİR?

Bu yöntemin işe yaraması için geçecek süre herkeste farklıdır. Yöntemin size uygun halini bulmanız ne kadar çabuk olursa sonuca varmanız da o kadar hızlı olacaktır. Fakat unutulmaması gereken bir nokta da yıllardır işlem görmüş ve doğal formu bozulmuş saçlar için zaman gerektiğidir.

Doğru yöntemle en az 1 – 2 ay arası uygulama yapmak kıvırcıkların doğal formuna kavuşması için gereken bir zamandır. Geçiş aşamasında saçlarınız her zaman güzel görünmeyebilir fakat sabırlı olmalısınız.

CURLY GIRL METHOD SON YIKAMA NASIL YAPILIR?

Saçınızı son bir kez agresif temizleyici maddeler içeren, sülfatlı ama silikonsuz bir şampuan ile yıkamaya son yıkama deniyor. Saçlarınızı son kez derinlemesine temizleyerek biriken silikondan arındırmak amacıyla yıkayıp, sülfatlı şampuan ve diğer bakım ürünleri ile vedalaştığınız aşama tam olarak burası.

SON YIKAMA İPUÇLARI

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta agresif kimyasal içeriklere sahip bir şampuanı kullandıktan sonra saçınıza verdiğiniz zararı aza indirmek için yoğun nemlendirme özelliği olan bir krem uygulamanız.

Ayrıca eğer kıvırcık kız metoduna uygun ürünler kullanmayan bir kuaföre gittiyseniz ya da bu metoda uygun olmayan bir ürün kullanmak zorunda kaldıysanız son yıkama işlemini tekrarlamalısınız.

Eğer saçınızda yıllardır biriken silikonun sadece 1 son yıkama ile gideceğine inanmıyorsanız sirkeli su ile durulayarak süreci hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

CURLY GIRL METHOD BİRLİKTE YIKAMA NASIL YAPILIR?

Birlikte yıkama tabiri son yıkamadan sonra düzenli rutininiz haline gelecek olan saç yıkama işleminizdir. Saçınızı sülfatsız, silikonsuz, balmumu ya da farklı bir zararlı kimyasal içermeyen şampuan ya da saç kremi ile yıkamalısınız. Curly Girl Method’a uygun ürün seçiminin önemli olduğu bu aşama için bazı kaynaklar şampuan kullanımını reddederken bazı kaynaklar nazik içeriklerden oluşan şampuanların kullanılmasında bir sakınca görmüyor.

Eğer sadece saç kremi kullanmak isterseniz, ürünü şampuanı kullandığınız şekilde kullanmalısınız. Bu aşamada yoğun nemlendirme özelliği olan ve agresif kimyasallar içermeyen bir krem kullanmanız ve en az 1 dakika masaj yapmanız önemli.

CURLY GIRL METHOD DİĞER AŞAMALARI

Son yıkama sonrası birlikte yıkama rutinine geçtiniz fakat bununla da bitmiyor. Birlikte yıkamayı tamamlayacak birkaç işlem daha yapmanız gerekiyor. Bunlardan biri saçın neme doymasını sağlayacak saç kremi ya da maske kullanımıdır. Bu aşamada uygulayacağınız Curly Girl Method’a uygun saç kremi ya da maskenin saç diplerine uygulanmasına gerek yok.

Saç şekillendirmesi için artık ısı ile uygulanan bir yöntem kullanamayacağınız için bunu durulanmayan bakım kremleri ya da metoda uygun jel ürünlerle yapabilir, şekil verirken de ellerinizi kullanabilirsiniz. Eğer hava soğuksa ve sizin hızlıca dışarı çıkmanız gerekiyorsa çok düşün ısıda vigo kullanmanızda sakınca yok.

Diğer bir aşama ise saçı kurutmak. Yıllardır kullandığımız havluları artık kullanmaya devam edemeyiz. Peki yerine ne gelecek? Tabii ki mikrofiber havlular! Saç için üretilen uygun fiyatlı mikrofiber havlulardan edinebilir ya da pamuklu kumaşa sahip bir giysi ya da kumaşı bunun için kullanabilirsiniz.

Vegan Şampuanların Yükselişi: Mousson Laboratuvarları'nın Bitkisel Formülleri

Mousson vegan şampuanları, saçınıza doğal bakım sunar. Etik ve etkili bir seçim için Mousson'un vegan şampuanlarını keşfedin!

Mor Şampuanın Gücü: Mousson ile Saçlarınızda Devrim Yaratın!

Mousson Mor Şampuan, sarı ve gri saçların bakımını yapar, turunculaşmayı önler. Saçınıza parlaklık ve canlılık katar. Deneyin, farkı görün!

Sülfatsız Şampuanın Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar

Vegan Şampuan Hakkında Merak Edilen Her Şey

Vegan şampuan, içeriğinde direkt ya da dolaylı yoldan, hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir ürün ya da bileşen olmayan şampuan anlamına gelmektedir.

Doğal İçerikli Şampuan Nasıl Olur? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Doğal içerikli şampuan çeşitleri; sülfat, paraben ve buna benzer kimyasal maddeler barındırmayan Vegan şampuan diye de bilinen tamamen temiz içerikli olması nedeniyle kimyasal şampuanlarla aynı temizleme etkisini gösterir.

Saç Bakımında Devrim: Mousson ile Sağlıklı Saçların Sırları

Saçlar, kişisel bakım rutinlerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır ve sağlıklı saçlara sahip olmak, hem kendimizi iyi hissetmemize hem de iyi görünmemize yardımcı olur.

Saç Bakımı: Güzel ve Sağlıklı Saçların Sırları

Saçlar, kişisel bakım rutininin ve genel görünümün önemli bir parçasıdır. Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak, doğru saç bakımı tekniklerini ve ürünlerini kullanmakla mümkündür.

Saç Kremi Kullanmanın Püf Noktaları: Saçlarınıza Mousson Dokunuşu

Saç bakımı, sağlıklı ve güzel saçlar için önemli bir adımdır. Saç kremi, saçların nemlenmesine, beslenmesine ve kolayca taranmasına yardımcı olan önemli bir üründür.

Bakım Şampuanı: Saçlarınızı Canlandırmanın Yolu

Bakım şampuanı, saçların sağlıklı, parlak ve güçlü kalmasını sağlamak için özel olarak formüle edilmiş bir saç temizleme ürünüdür.

Saç Bakımı: Güzel ve Sağlıklı Saçların Sırrı

Günlük yaşamın yoğun temposunda, saçlarımız çevresel etkenler, stres ve yanlış bakım uygulamaları nedeniyle yıpranabilir.