HER HİKÂYE ÖZELDİR; SENİN GİBİ…


Herkesin özel bir hikâyesi vardır. Bizimkisi ise senin hikâyende “güzel” ve “doğal” bir yer edinmekle başladı:

Amka International olarak, 4 kıtaya yayılmış yolculuğumuzun şimdiki durağı Mousson Laboratories ile Türkiye. Doğandaki güzelliği birlikte keşfedeceğimiz yolculuğa çıkıyoruz. Hazır mısın?


DOĞANIN İLHAMI VE SENİN İLHAMIN BİRLEŞİNCE…


Duyduğun bütün klişe lafların, havalı uçuşan saçların olduğu reklamların artık modasının geçtiğini biliyorduk. Biz de önce seni ve saçlarını izledik.


Saçının istediğin gibi olması için gösterdiğin çaba oldukça uzun ve meşakkatliydi. Yıpranmış, kırılmış, kepeklenmiş, dökülmüş, elektriklenmiş ve daha birçok sorunla karşılaşmıştın. Sorunlarını genellemek istemedik. Çünkü sen özeldin ve biz de sana ve sorunlarına özel çözümler geliştirdik.


Tüm bunları yaparken de ilhamımızı iki şeyden aldık; öncelikle senin doğandaki güzellikten, sonrasında ise mavinin yeşile kavuştuğu en güzel yer olan Muson yağmur ormanlarının neminden ve hiçbir katkıya ihtiyaç duymadan giyindiği güzellikten.


GÜZELLİK DOĞANDA VAR


Mousson laboratuvarlarında geliştirdiğimiz her üründe bu iki ilhamı birleştirerek sana bildiklerinden çok farklı seriler ve çözümler ürettik. İçinden sülfat ve paraben gibi tüm kimyasalları attık. Hiçbir ürünü hayvan dostlarımız üzerinde denemediğimiz gibi hepsini vegan içerikle sunmaya çalıştık.

Doğanın güzelliğini, senin doğandaki ihtişamla katkısızca ve doğal içerikle birleştirdiğimiz için çok mutluyuz.



Mousson’un doğal dünyasına hoş geldin.

Unutma ki “Güzellik Doğanda Var!”

EVERY STORY IS UNIQUE, JUST LIKE YOU...


Everyone has a unique story. As for ours, it started with getting a “beautiful” and “natural” place in your story:

With Mousson Laboratories, Turkey is the new stop on Amka International's journey that spans four continents. We set out on a journey where we will discover the beauty in your nature together. Are your ready?


WHERE THE INSPIRATION FROM NATURE COMBINES WITH YOUR INSPIRATION…


We are aware that all the clichés you've heard before and the commercials with cool flyaway hair are no longer in vogue. So, we first fixed our attention on you and your hair.


Your effort in getting your hair the way you wanted, was quite long-standing and toilsome. You faced many problems like damaged hair, split ends, dandruff, hair loss, frizzy hair, and so on. We've never intended to address those problems in a generalized manner. Because you are special, so we have developed special solutions for you and your problems.


While doing all this, we got inspired by first the beauty in your nature, and then the humid nature of the Monsoon rainforest, which is the most beautiful place where blue embraces green, and the beauty it has without needing anything else.


BEAUTY IS IN YOUR NATURE!


Mousson Laboratories has combined this inspiration to develop their products and created distinctive, tailor-made solutions for you. We have created distinctive and tailor-made series and solutions for you. We have excluded all chemicals such as sulfates, parabens, etc. We have not tested any of our products on our animal friends and have tried to offer products which are vegan-approved.

We are extremely pleased to combine the beauty of the nature with the magnificence of yours, through the use of pure and natural ingredients.



Welcome to the natural world of Mousson!

Keep in mind that "The Beauty is in your Nature!"