Saç Rehberi

DOĞAL BAKIM ÖNERİLERİ

Hair Guide

RECOMMENDATIONS FOR NATURAL CARE

Tuzsuz şampuan kullanmak tek başına yeterli mi?

TUZSUZ ŞAMPUAN KULLANMAK TEK BAŞINA YETERLİ Mİ?

Saçlarımızı temizlemek ve aynı zamanda bakım yapmak için kullandığımız şampuanları seçerken dikkat etmemiz gereken özelliklerden birinin tuzsuz şampuan olması gerektiğini biliyor musunuz?

Tüm kişisel bakım ürünlerinde olduğu gibi şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinde de ilgimizi çekmesi gereken ilk nokta tabii ki içerik. Son dönemde bir çok duyarlı markanın öne çıkarmaya başladığı temiz içerik kavramı kulağa basit gibi gelse de aslında çok detaylı.

Neredeyse kullandığımız tüm şampuanlarda belli oranda kimyasal mevcut. Kimyasallardan arındırılmış şampuanların da fiyatları tabii ki büyük bir çoğunluğa göre daha yüksek. Fakat bu kimyasallar yüzünden saç ve saç derisinde oluşan sağlıksız durumların geri dönüşü çok daha uzun ve maliyetli oluyor.

Saç ve saç derisine zarar veren içeriklerden biri de tuz. Piyasada tuzsuz olma özelliği ile öne çıkan çok sayıda şampuan var fakat tuzsuz şampuan kullanmak tek başına yeterli mi?

IS IT ENOUGH ON ITS OWN TO USE A SALT-FREE SHAMPOO?

Do you know that when looking for a shampoo to use for cleaning and providing care for our hair, we should always choose salt-free shampoos?

As with all personal care products, the first point that should draw our attention in shampoos and other hair care products is of course their contents. Although it sounds simple, the concept of clean which has recently started to get highlighted by many sensitive brands is actually very detailed.

Almost all the shampoos we use contain a certain amount of chemicals. Of course, the prices of chemical-free shampoos are higher compared to most of other products. However, the recurrence of unhealthy conditions in the hair and scalp resulting from the use of these chemicals, is much time-consuming and more costly.

One of the ingredients that damage the hair and scalp is salt. There are many shampoos on the market that stand out with their salt-free contents, but is it enough on its own to use salt-free shampoos?

Tuzsuz şampuan nedir? Zararlı mıdır?

Tuzsuz Şampuan Nedir?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız ya da parabensiz şampuan tabirine alıştık da tuzsuz şampuan nedir?

Şampuanlarda tuz olmasının sebebi saç ve saç derisindeki yağı ve kiri etkili şekilde temizliyor olması. Fakat bunun bedelinin saç ve saç derisine olumsuz etkileri olduğunu unutmamalıyız.

Peki tuzlu şampuanın zararları nelerdir?

- Tuz saçları fark edilir derecede sertleştirir,

- Saçları kurutur,

- Saçlarda kırık oluşmasına sebep olur,

- Saç derisinde kaşıntı ve yanma gibi sorunlara neden olur,

- Boyalı saçın rengini kaybetmesine neden olur,

- Saç ve saç derisindeki faydalı yağları da arındırır,

- Saçın parlaklığını kaybetmesini sağlar.

Tuzsuz şampuan kullananlar zamanla bu sorunlardan kurtulmayı bekler. Fakat temiz içerikli şampuan tuzsuz şampuan demek değildir. Bu detay düşünüldüğünde temiz içerikli şampuan seçimi ön plana çıkıyor.

What is Salt-Free Shampoo?

We know that shampoos contain harmful chemicals, and for this reason, we have become accustomed to the term "sulfate-free" or "paraben-free" shampoo, but what is a salt-free shampoo?

The reason why shampoos contain salt is that it effectively cleans the oil and dirt from the hair and scalp. However, we should keep in mind that what is costs is their negative effects on the hair and scalp.

So what are the harms of salt-containing shampoos?

- Salt noticeably hardens hair,

- Dries hair,

- Causes hair split,

- Causes problems such as itching and irritation on the scalp,

- Causes dyed hair to lose its color,

- Cleans off also the beneficial oils on the hair and scalp,

- Makes the hair lose its shine.

Those who use salt-free shampoo expect to get rid of these problems over time. However, a shampoo with clean ingredients does not come to mean salt-free shampoo. Considering this detail, the importance of choosing shampoos with clean ingredients comes to the forefront.

Şampuanlardaki zararlı kimyasallar saçınızı yıpratır.

Şampuanlardaki Zararlı Kimyasallara Dikkat!

Tuzsuz şampuan tek başına yeterli değildir. Şampuanın içeriğindeki diğer zararlı kimyasallar da bir çok olumsuz etkiyi yaşamanıza sebep olur. Tüketicilerin bilinçlendiği kimyasallar arasında bulunan sülfat, paraben, parafin ve silikon saç ve saç derisinin sağlığını bozan başlıca kimyasallardır. Sülfat içermeyen bir şampuan aynı zamanda tuz da içermeyeceğinden ürünün içeriğinde ‘Sülfat Free’ ibaresini görmek oldukça önemlidir.

Yıllardır etkisini bu zararlı kimyasallara borçlu olan, aslında saçlarınızı ve belki de genel sağlığınızı tehlikeye atan şampuanlar kullanmış olabilirsiniz. Bu zararlı kimyasalların etkileri hakkında bilinçlenerek doğru tercihler yapmak ve doğal olarak parlayan saçlara sahip olmak aslında hiç zor değil.

Mousson Laboratories temiz içerikli şampuan ve saç bakım ürünleri üretir ve saçlarınıza zarar verecek kimyasalları formülünde barındırmaz. Sülfatsız, parabensiz, silikonsuz, parafinsiz ve tuzsuz şampuanları aynı zamanda vegandır ve hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilir.

Beware of Harmful Chemicals in Shampoos!

Using salt-free shampoo alone is not enough. Other harmful chemicals in the shampoo also have many negative effects on your hair. Sulfate, paraben, paraffin and silicone, which are among the chemicals that consumers are now aware of, are the main chemicals that impair the health of the hair and scalp. Since a sulfate-free shampoo will also not contain salt, it is very important to seek for the term 'Sulphate-Free' on the product's label.

You may so far have used shampoos that owe their effect to these harmful chemicals, which indeed put your hair and perhaps your overall health at risk. It is, in fact, not difficult at all to be aware of the effects of these harmful chemicals and to make the right choices and have naturally-glowing hair.

Mousson Laboratories produces shampoo and hair care products with clean ingredients, which does not contain chemicals that will harm your hair. Its sulfate-free, paraben-free, silicone-free, paraffin-free and salt-free shampoos are also vegan, and are produced without testing on animals.

Sülfatsız Şampuanın
Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz...

Benefits and Harms of Sulfate-Free Shampoos

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news...

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı...

How to Choose the Best Shampoo Based on Hair Type

Everyone has a certain type of hair, but unfortunately no one has their own custom shampoo...

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz...

Is It Enough On Its Own to Use a Salt-Free Shampoo?

Do you know that when looking for a shampoo to use for cleaning and providing care for our hair...

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren...

What is Purple Shampoo and How to Use it in 3 Steps

It is sad that the tone and color of your hair on the first day of dyeing fade over time...

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar...

All About Curly Girl Method!

The curly girl method has come into our lives with the compilation of the methods on curly...