Saç Rehberi

DOĞAL BAKIM ÖNERİLERİ

Hair Guide

RECOMMENDATIONS FOR NATURAL CARE

SÜLFATSIZ ŞAMPUANIN FAYDALARI NELERDİR?

Bir şampuanı tanımlayan şey sizin için nedir? Eğer cevabınız köpürmesiyse size kötü bir haberimiz var. Eğer şampuanınız çok köpürüyorsa bunu iyi bir özellik olarak tanımladığınızı hatta en kadar köpürürse saçlarınızın kirden o kadar arındığını düşündüğünüzü biliyoruz.

Ancak ne yazık ki durum pek de sandığınız gibi değil. Şampuanların köpürmesini ve kıvamını sağlayan madde, birçok temizlik malzemesinde de kullanılan kimyasal bir bileşen olan “sülfat”tır. Sülfat ise sandığınızın aksine saçlarınızın dostu değildir. Bu detayın bilinmemesi birçok kişiyi sülfat içeren şampuan kullanmaya itebilir.

WHAT ARE THE BENEFITS OF SULFATE-FREE SHAMPOO?

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news. We are aware that you consider "over-foaming" as a good aspect of a shampoo and you believe that the more a shampoo foams up, the cleaner gets your hair.

However, the situation is not quite as simple as that.  The substance that ensures the foaming and consistency of shampoos is “sulphate”, a chemical component used in various cleaning materials. And contrary to what you believe, sulfate is not hair'-friendly. Because this detail is not well known, many people may be inclined to use sulfate-containing shampoos.

Sülfat Nedir?

Bilimsel ismiyle SLS yani Sodium Lauret Sulfate, köpürtme özelliğine sahip olması sebebiyle birçok temizlik maddesinde kullanılan bir maddedir. Köpürme işleminin temizleme oranını artırdığı yönündeki inanç ve alışkanlıklardan ötürü birçok güzellik ve temizlik ürünü içeriğinde sülfat kullanılır. Ancak sülfatın cilde ve saçlarınıza birçok zararı vardır.

Sülfatın Zararları Nelerdir?

- Sülfatın saçınızdaki yağı temizlediği doğrudur ancak bunu yaparken saçtaki ve saç derisindeki doğal yağı da yok eder.

- Saçın doğal yağını da götürdüğünden saçı matlaştırır, yıpratır ve kurutur.

- Özellike hassas cilde sahip olanların saç derisinde tahriş ve kızarıklık gibi problemlere yol açar.

- İçeriğindeki kimyasallar ile saçtaki boyanın daha çabuk akmasına ve parlak görüntünün etkisini yitirmesine neden olur.

- Saç tellerine zarar vererek saçın genel şeklini ve yapısını bozar.

What is Sulfate?

With its scientific name SLS (Sodium Laureth Sulfate), Sulfate is a substance used in many cleaning agents due to its foam-creating properties. Because of the belief and habits that the foaming process increases the cleaning rate, Sulphate is used in many cosmetic and cleaning products. However, sulfate causes numerous damages to the skin and hair.

What are the Harms of Sulfate?

- It is true that sulfate cleans off the grease on your hair, but in doing so, it also destroys the natural oil of the hair and the scalp.

- Since it also destroys the natural oil of the hair, it makes the hair dull, while damaging and drying it.

- It causes problems such as irritation and redness on the scalp, especially in those with sensitive skin.

- Due to the chemicals in its content, it causes the dye on the hair to fade faster and the hair shine to become short-lasting.

- It damages the hair strands, spoils the general shape and structure of the hair.

“Sülfatsız şampuan” ifadesini birçok yerde duymuş olabilirsiniz. Peki, neden sülfatsız şampuan kullanmanız gerektiğini ve saçlarınıza yararlarını daha önce hiç detaylı olarak masaya yatırmış mıydınız? SSL içermeyen şampuan kullanmanın saçınızda yaratacağı etkileri daha detaylı incelemeye ne dersiniz?

Sülfatsız Şampuan Kullanmanın Faydaları

- İçeriğinde sülfat içermeyen şampuanlar, sülfatın sert yapısını taşımadığı için saçınızı yumuşak dokunuşlarla temizler.

- Saçınızda köpürmemesi saçınızı temizlediği anlamına değil; aksine içerisinde köpüren ve saçınıza zarar veren bir kimyasal içermediğini gösterir.

- Saçınızdan kolay arınır ve doğal içeriğiyle saçınızı, saç tellerine zarar vermeden temizler.

- Saçtaki doğal yağı ve nemi koruduğu için matlaşma, kuruma, yıpranma gibi sorunlar doğurmaz.

- Boyalı saçların rengini ve parlaklığını korur.

- Kimyasal içermediğinden saç diplerini tahriş etmez, hassas ciltler başta olmak üzere tüm cilt tipleri için rahatlıkla kullanılır.

- Doğal içeriklere sahip olduğundan saçları besler, sağlıklı, canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.

- Yumuşak formülüyle saç derisini aşındırmadan ve saçları kırmadan temizler ve saçın kolay taranmasını sağlar.

Neyse ki Mousson Laboratuvarlarında özel olarak geliştirilen şampuan serileriyle saçlarınızı sülfat, paraben, parafin, silikon gibi kimyasallardan uzak tutabileceksiniz. Saçlarınıza kimyasal bileşenlerin içerikleriyle saçlarınızı zarar vermeden temizler, saçlarınızın sorunlarına özel çözümler sunar. Ayrıca yalnızca şampuan da değil, saç bakım kremi&maske ve durulanmayan saç bakım kremiyle saçlarınızı zaten doğasında olan güzelliğe doğal yollarla kavuşturur.

Mousson’un doğal dünyasındaki sülfatsız şampuan aileleriyle tanışmak için buraya tıklayın.

Artık neden sülfatsız şampuan kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Saçınızı doğasındaki güzellikle buluşturmak için dikkat etmeniz bir diğer nokta da tuzsuz şampuan. Tuzsuz şampuanlarla ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

You may have heard the term “sulfate-free shampoo” anywhere. Well, have you ever thought in detail why you should use sulfate-free shampoo and its benefits for your hair? What about taking a closer look at the effects of using an SSL-free shampoo on your hair?

Benefits of Using Sulfate-Free Shampoo

- Sulfate-free shampoos clean your hair with soft touches as they do not have the harsh structure of sulfate.

- The fact that it does not foam on your hair does not come to mean that it does not clean your hair; on the contrary, this shows that it does not contain any chemicals that foam and damage your hair.

- It is easy to remove from your hair, and with its natural content, it cleans your hair without damaging the hair strands.

- Since it protects the natural oil and moisture of the hair, it does not cause problems such as hair dullness, dryness and damage.

- It protects the color and natural glow of the dyed hair.

- Since it contains no chemicals, it does not cause irritation on the scalp, and is suitable for use on all skin types, especially sensitive skin.

- Its natural ingredients nourish the hair, helping it to be healthy, vibrant and shiny.

- Its soft formula cleans the scalp without causing damage and split ends on hair and ensures an easy combing.

Fortunately, thanks to the shampoo series specially developed at Mousson Laboratories, you will now be able to keep your hair away from chemicals such as sulfate, paraben, paraffin and silicone. With its chemical-free formula, it cleans your hair without damaging it and offers special solutions to your hair problems. Moreover, not only shampoo, but also conditioner & mask and leave-in conditioner, helps reveal the beauty of your hair in natural ways.

Click here to know more about the sulfate-free shampoo families in Mousson's natural world.

Now you know why you should use sulfate-free shampoos. Another point you should consider to bring your hair together with the beauty of its nature is the salt-free shampoo. Click to read our article about salt-free shampoos.

Sülfatsız Şampuanın
Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz...

Benefits and Harms of Sulfate-Free Shampoos

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news...

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı...

How to Choose the Best Shampoo Based on Hair Type

Everyone has a certain type of hair, but unfortunately no one has their own custom shampoo...

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz...

Is It Enough On Its Own to Use a Salt-Free Shampoo?

Do you know that when looking for a shampoo to use for cleaning and providing care for our hair...

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren...

What is Purple Shampoo and How to Use it in 3 Steps

It is sad that the tone and color of your hair on the first day of dyeing fade over time...

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar...

All About Curly Girl Method!

The curly girl method has come into our lives with the compilation of the methods on curly...