Saç Rehberi

DOĞAL BAKIM ÖNERİLERİ

Hair Guide

RECOMMENDATIONS FOR NATURAL CARE

SAÇ TİPİNE GÖRE ŞAMPUAN SEÇME REHBERİ

Hangi Şampuan Hangi Saç Tipi?

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı ufak detaylarla herkes kendi saç tipine göre özel olarak geliştirilmiş, hatta kişiselleştirilmiş şampuanı bulabilir. Mesela mor şampuan arayanlar ile dökülme, elektriklenme, yıpranma gibi sorunlara çare olacak şampuanı arayanlar asla birbirleriyle aynı şampuanı kullanmamalı. Bu yüzden önce şampuanlarla ilgili genel bir bilgilendirme yapıp ardından saç tiplerine ve sorunlara özel şampuan çeşitlerine bakalım.

GUIDE TO CHOOSE THE BEST SHAMPOO BASED ON HAIR TYPE

Which Shampoo for Which Hair Type?

Everyone has a certain type of hair, but unfortunately no one has their own custom shampoo. But, with some little tips, everyone can find a specially-developed or even-personalized shampoo for their hair type. For instance, those looking for a purple shampoo and those looking for a shampoo that will cure problems such as shedding, static hair and damage should never use the same shampoo. Hence, let's first take a general look on the shampoos and then look at the types of shampoos specific to hair types and problems.

Doğru Şampuan Hangisidir?

Piyasada binlerce şampuan çeşidi mevcut. Bunların fiyatları, renkleri, markaları farklılık göstermekte. Haliyle tabii ki kalite ve fayda oranları da aynı orantıda farklılık gösteriyor.

Öncelikle hangi saç tipine sahip olursanız olun, cilt sağlığınız ne durumda olursa olsun, şunu sakın unutmayın ki, sülfat saçın ve saç derisinin düşmanıdır. Aradığınız şampuan hangisi olursa olsun, hangi marka ürünlerini kullanırsanız kullanın ama kesinlikle sülfatsız bir şampuan kullanmaya dikkat edin.

What is the Right Shampoo?

There are thousands of shampoo types available in the market. However, their prices, colors and brands differ. At that, the quality and benefit ratios also differ proportionally.

First of all, no matter what type of hair you have and how is the health of your skin, do not forget that sulfate is the enemy of both the hair and the scalp. No matter which shampoo you are looking for, and no matter what brand you use, always make sure to use a sulfate-free shampoo.

Boyalı Saçlar İçin

Boyalı ve işlem görmüş saçların görüntüsü harika ama o muhteşem görselliğin ardındaki dertleri gelin bir de kullananlara sorun. Akması ayrı, turunculaşması ayrı dert. Boyanın sağlıklı ve parlak bir görünümle uzun ömürlü bir yaşam sürmesi ve bütün bunlar olurken saçınızın da zarar görmemesi kullanacağınız şampuanın gücüne ve doğallığına bağlı. Böyle bir saç tipiniz varsa asla doğal olmayan ürünlere bakmayın. Bu konuda sizin için en güzeli, doğal bakım yapabilen şampuandır. Zaten sülfatsız olacak demiştik, haliyle içinde paraben, silikon, parafin de olmamalı ve doğal içerikle üretilmeli. Böylece saçlarınız beslenip güçlenirken, doğal, ipeksi ve parlak görünecektir. Öte yandan saçınızdaki boyanın ömrü uzarken, işlem esnasında yıpranan saçlarınız eski gücüne kavuşacaktır. Piyasada şimdilik Mousson’un mor şampuanı haricinde başka mor şampuan yok. İşlem görmüş ve yıpranmış saçlar için de yoğun keratin bakımı yapmanız, hayalinizdeki saçlara kavuşmak için büyük öneme sahiptir. Bu sebeple buradan Mousson’un İntense Keratin & Orchide serisini inceleyebilir, daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca sülfatsız mor şampuan deneyimini de muhakkak yaşamanızı öneririz.

For Color-Treated Hair

Dyed and treated hair has a great look, but tell the users about the problems behind that magnificent look. Fading is one thing, and the brassy reflections are another. Having a long-lasting color with a healthy and glowy look and preventing damage while doing all this depends on the strength and naturalness of the shampoo you will use. If you have such a hair type, never buy unnatural products. The best option for you in such a case would be a shampoo that can offer natural care. We already said that it should be sulfate-free, so It should neither contain paraben nor silicone and paraffin and should contain natural ingredients. Thus, while your hair is nourished and strengthened, it will look natural, silky and glowy. On the other hand, the life of your hair color will be extended, and your hair that has been damaged during treatment will regain its former strength. There is no other purple shampoo on the market right now except Mousson's purple shampoo. Providing an intensive keratin care for chemically-treated and damaged hair is of great importance to achieve the hair of your dreams. So, you can take a look at Mousson's Intense Keratin & Orchide family and get more detailed information here. We also recommend that you have the sulfate-free purple shampoo experience.

Kepek Sorunu ve Kepeğe Karşı En Etkili Şampuan

Kepek sorunu hayatı zehir edebiliyor, çözümler ise sonsuz denebilecek kadar çok. Fakat doğal, sülfatsız ve güçlü bir çözüm arıyorsanız, Mousson’un Kepeğe karşı etkili çözüm sunan, doğal içerikli ve bitkisel bakım yapan şampuan ailesine göz atmanızda yarar var.

The Most Well-Working Shampoo Against Dandruff Problem and Dandruff

The dandruff problem can make your life miserable, for which the solutions are countless. However, if you are looking for a natural, sulfate-free and powerful solution, it would be useful to take a look at Mousson's shampoo family, which offers an effective solution against dandruff, with natural ingredients and herbal care.

Saç Dökülmesi Sorunu ve Hızlı Saç Uzatan Ürünler

Saç dökülmesi sorunu bir noktadan sonra insanların psikolojisini bile bozabiliyor. Bu noktada en önemli unsur, saç ve cildinize uyguladığınız krem, maske, şampuan gibi ürünlerin sülfatsız, doğal ve bitkisel oluşu. Mousson’un vegan, doğal ve sülfatsız ailesi, saçlarınızı besleyip güçlendirir ve uzamasına yardımcı olur. Hair gro ürünü ise, tamamen bitkisel olup doğal içeriğiyle saçlarınızın hızla büyümesine ve gözle görülür fark elde etmenize olanak sağlar.

Hair Loss Problem and Rapid Hair-Growth Products

People can even get mentally distressed due to hair loss problem after a certain point. At this point, the most important factor is to use sulphate-free, natural and herbal conditioners, masks and shampoos on your hair and skin. Mousson's vegan, natural and sulfate-free family nourishes and strengthens your hair, while helping it grow healthily. HairGro, on the other hand, is a completely herbal product that allows your hair to grow rapidly and achieve a visible difference with its natural content.

Kıvırcık ve Dalgalı Saçlar için Bukle Belirginleştirme

Dalgalı saçların en büyük ihtiyacı, buklelerin belirginleşmesini sağlayacak, sönük bukleleri canlandıracak bir bakım ailesidir. İçindeki bal, doğal propolis ve taze narenciye meyveleriyle tamamen doğal bu seri, saçlarını dalga dalga dalga, dalga dalgalandırmak isteyenler için geliştirildi. 😊

Curl Defining for Curly and Wavy Hair

The greatest need of wavy hair is a hair care family that will make the curls defined and revive the dull curls. This completely natural line with the honey, natural Propolis and fresh citrus fruits in its content, is developed for those who want to have their hair more and more wavy. 😊

Sülfatsız Şampuanın
Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz...

Benefits and Harms of Sulfate-Free Shampoos

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news...

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı...

How to Choose the Best Shampoo Based on Hair Type

Everyone has a certain type of hair, but unfortunately no one has their own custom shampoo...

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz...

Is It Enough On Its Own to Use a Salt-Free Shampoo?

Do you know that when looking for a shampoo to use for cleaning and providing care for our hair...

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren...

What is Purple Shampoo and How to Use it in 3 Steps

It is sad that the tone and color of your hair on the first day of dyeing fade over time...

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar...

All About Curly Girl Method!

The curly girl method has come into our lives with the compilation of the methods on curly...