Saç Rehberi

DOĞAL BAKIM ÖNERİLERİ

Hair Guide

RECOMMENDATIONS FOR NATURAL CARE

3 ADIMDA MOR ŞAMPUAN NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren başlayan ton ve renk bozulmaları bir zaman sonra can sıkıcı bir hale gelmeye başlar. Rengi açılan, sarı, açık sarı, küllü sarı, kumral, beyaz ya da gri gibi renklere boyanan saçlar, sıcak yansımalarla tonunu kaybederek turuncu kızıl gibi tonlara dönüşür. Sizde bu dertten şikâyetçiyseniz bbu hoş olmayan dönüşüme dur demek için geliştirilen mor şampuanla tanışmanın tam da zamanı!

WHAT IS PURPLE SHAMPOO AND HOW TO USE IT IN 3 STEPS

It is sad that the tone and color of your hair on the first day of dyeing fade over time. The loss of tone and color from the first hair wash starts to become annoying after a while. Hair that is bleached and/or dyed in colors such as blond, light blond, ashy blond, fair brown, white or gray, loses its tone due to warm reflections, and turns into brassy and reddish tones. If you are also facing this problem, it's time to meet the purple shampoo developed to put a stop to this annoying transformation!

Mor Şampuan Nedir?

Mor şampuan; açılan saç rengiyle kontrast yaratan mor rengi ve özel içeriyle açma işlemi sonucunda kızıllaşan, turunculaşan, sıcak yansımalarda tonunu kaybeden saçlardaki yansımaları eşitleyen şampuanlardır. Mor şampuanın içerisinde bulunan pigmentler, saç rengini nötrler, sıcak yansımaları eşitler, soğuk bir tona taşır ve böylece istenmeyen turunculaşmanın da önüne geçer. Açık sarı, gri gibi saç rengi tercih edenlerin kurtarıcı olan mor şampuanı kullanırken en etkili sonucu almak için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Mor Şampuan Günlük Şampuan Değildir

Mor şampuanla ilgili yapılan en büyük hatalarda bir tanesi de mor şampuanı kişinin gündelik olarak kullanabileceği bir şampuan zannedilmesidir. Oysa mor şampuan, klasik bir şampuan görevi üstlenmez. İçerisindeki pigmentler ve özel formülü sayesinde saçlardaki sıcak yansımaları dengeleyen mor şampuanın, her yıkamada değil, saçın durumuna göre haftada belli sayıda kullanılması önerilir. Saç rengine ve yapısına göre haftada bir veya iki kez uygulanabileceği gibi iki haftada, on günde bir gibi bir uygulama sıklığı da uygulanabilir. En etkili çözüm için mor şampuan düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun haricinde kalan zamanlarda ise işlem görmüş saçlar için yapıcı etkisi olan şampuan ve saç kremleri uygulanmalıdır.

Mor Şampuan Bölgesel Olarak Uygulanabilir

Mor şampuan, normal şampuanların aksine bölgesel olarak uygulanabilir. İşlem gören kısım yalnızca bir bölümdeyse, saçta ombre balyaj gibi bölgesel boya işlemleri varsa mor şampuanı tüm saça uygulamaya gerek olmayacaktır. Şampuanı yalnızca belirli bir bölgeye uygulayarak da istenen sonuç elde edilebilir.

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Tıpkı gündelik şampuanların kullanımı gibi mor şampuan da nemli saçın üzerine uygulanıp 1-3 dakika boyunca nazikçe masaj yapılarak saça yedirilir ve daha sonrasında durulanır. Mor renkteki yapısı ilk defa kullananlara garip gelse de saçınızda mor bir etki bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Gerekli durumlarda saçta birkaç dakika bekletilip durulama işlemine öyle geçilebilir.

What is Purple Shampoo?

Thanks to its purple color that contrasts with the bleached hair color and its special content, Purple Shampoo is a product that evens the reflections in the hair that turns into brassy and reddish tones and loses its tone due to warm reflections. The pigments contained in the Purple Shampoo neutralize the hair color, evens the warm reflections, bringing it a cool tone and thus preventing unwanted brassiness. When using the Purple Shampoo, which is the savior of those who prefer such hair color as light blond and gray, there are some points that you should pay attention to in order to get the most effective result.

Purple Shampoo is not Intended for Daily Use

One of the biggest mistaken beliefs about Purple Shampoo is that Purple Shampoo is a product that can be used on a daily basis. Indeed, Purple Shampoo does not work as a conventional shampoo. It is recommended to use the Purple Shampoo, which balances the warm reflections on the hair thanks to the pigments in it content and its special formula, at certain times a week depending on the condition of the hair, not in every wash. You can use Purple Shampoo once or twice a week depending on your hair color and structure, where an application frequency such as once every two weeks or ten days can also be utilized. For the most effective solution, Purple Shampoo should be used regularly. At other times, shampoos and conditioners that have a constructive effect for color or chemically-treated hair should be used.

Purple Shampoo Can Be Applied Topically

Unlike conventional shampoos, Purple Shampoo can be applied topically. If only a certain part of the hair is treated or colored through hair dyeing processes such as ombre, balayage, etc., you don't need to apply the Purple Shampoo on the whole hair. The desired result can also be achieved by applying the shampoo only on a certain part of the hair.

How to Use Purple Shampoo?

Just like using everyday shampoos, Purple Shampoo is also applied on damp hair and massaged gently for 1-3 minutes, and then rinsed. Although its purple color may seem weird to those who use it for the first time, you can be confident that it will not leave a purple effect on your hair. If necessary, you can leave the shampoo on the hair for a few minutes and then rinse off.

Sülfatsız Mor Şampuan!

Sülfat, bilimsel ismiyle SLS yani Sodium Lauret Sulfate, köpürtme özelliğine sahip olması sebebiyle birçok temizlik maddesinde kullanılan bir maddedir. Köpürme işleminin temizleme oranını artırdığı yönündeki inanç ve alışkanlıklardan ötürü birçok güzellik ve temizlik ürünü içeriğinde sülfat kullanılır. Ancak sülfatın cilde ve saçlarınıza birçok zararı vardır. Piyasada bulunan birçok mor şampuanın içerisinde sülfat bulunur. Mousson Laboratories ise doğal içeriğiyle bir ilke imza atarak mor şampuanın içerisinden sülfatı arındırmıştır. Hem saçınızı ilk günkü renginde tutmak hem de sağlığını korumak için Mousson sülfatsız Mor Şampuan sizi bekliyor.

Sülfatın zararlarını anlattığımız yazıyı okumak için tıklayın.

Sulfate-Free Purple Shampoo!

With its scientific name SLS (Sodium Laureth Sulfate), Sulfate is a substance used in many cleaning agents due to its foam-creating properties. Because of the belief and habits that the foaming process increases the cleaning rate, Sulphate is used in many cosmetic and cleaning products. However, sulfate causes numerous damages to the skin and hair. Many purple shampoos on the market contain sulfate. Making a difference on the market, Mousson Laboratories has broken new ground with its natural content and made the purple shampoo free from sulfate. Both to keep your hair's color on the first day of dyeing and to protect its health, Mousson sulfate-free Purple Shampoo is awaiting for you.

Click to read the article about the sulfate's harmful effects.

Sülfatsız Şampuanın
Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz...

Benefits and Harms of Sulfate-Free Shampoos

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news...

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı...

How to Choose the Best Shampoo Based on Hair Type

Everyone has a certain type of hair, but unfortunately no one has their own custom shampoo...

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz...

Is It Enough On Its Own to Use a Salt-Free Shampoo?

Do you know that when looking for a shampoo to use for cleaning and providing care for our hair...

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren...

What is Purple Shampoo and How to Use it in 3 Steps

It is sad that the tone and color of your hair on the first day of dyeing fade over time...

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar...

All About Curly Girl Method!

The curly girl method has come into our lives with the compilation of the methods on curly...