Saç Rehberi

DOĞAL BAKIM ÖNERİLERİ

Hair Guide

RECOMMENDATIONS FOR NATURAL CARE

CURLY GIRL METHOD HAKKINDA HER ŞEY!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar üzerine araştırıp geliştirdiği metotları bir kitapta toplaması ile girdi, gittikçe popülerleşti. Ve hala gündemimizde! Peki kıvırcık metodu yani curly girl method nedir?

ALL ABOUT CURLY GIRL METHOD!

The curly girl method has come into our lives with the compilation of the methods on curly hair researched and developped by Lorraine Massey in a book, which has become more and more popular day by day. And it is still on our agenda! So what is the curly girl method?

CURLY GIRL METHOD NEDİR?

Curly girl method dalgalı ve kıvırcık saçlara sahip olan kişilerin doğal buklelerine yeniden kavuşması ve sağlıklı buklelerle hayatına devam etmesini sağlayan bir uygulama. Zaman içinde saçlara uygulanan işlemler yüzünden formu bozulan ve kuruyan kıvırcık saçların kararsız görüntüsünden kurtulması ve doğal kıvırcık yapısına dönmesi için bir dizi aşamadan oluşan bu yöntemin mottosu genel olarak doğallık.

WHAT IS THE CURLY GIRL METHOD?

Curly girl method is an application through which people with wavy/curly hair can regain their natural curls and continue their lives with healthy curls. The motto of this method, which consists of a series of steps aiming to get rid of the unstable look of curly hair which got deteriorated and dried due to the treatments applied to the hair over time, and to give it back its natural curly structure.

CURLY GIRL METHOD NASIL UYGULANIR?

Kıvırcık kız metodunda uygulamanız gereken aşamalar olduğunu belirtmiştik. Bu aşamaların temelinde doğal yöntemler ve sonucunda ulaşacağınız doğal bukleler yatıyor. Metodu kendinize göre modifiye edebilir ve kendi rutininizi oluşturabilirsiniz.


Sert ve keskin kurallar bulunmasa da uymamız gereken bir yapılacaklar listemiz var. Peki bu listede neler var?

- İşe saçınızdaki bukle tipini öğrenerek başlayın,

- Sülfat içeren şampuan ve saç bakım ürünleriyle vedalaşın,

- Isı ile saç şekillendiren cihazları hayatınızdan çıkarın,

- Tarak ve saç fırçaları yerine parmaklarınızı kullanın,

- Sülfatsız formüllere ek olarak silikon ve alkol gibi zararlı ve nazik olmayan içeriklerden de uzak durun,

- Saç yıkama rutininizi gözden geçirin ve sıklığını azaltın,

- Saçınızı boyamaktan vazgeçin,

- Saçınızı havlu ile kurutmayın.

CURLY GIRL METHOD UYGULARKEN SAÇLARIMIZI NE KADAR SIK YIKAMALIYIZ?

Metodun uygulaması ile ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgilerle karşılaşmak mümkün. Yöntemleri kendinize göre modifiye edebileceğinizden bahsetmemizin sebebi de sizin saçınıza iyi gelen yöntemlerle aşamaları gerçekleştirmenizin daha uygun olacağı.

Bu aşamalardan biri de saç temizleme sıklığınızı azaltmak. Bazı kaynaklarda haftada 1 kez yıkamanız önerilir. Bunun sebebi saç derinizdeki doğal yağ dengesine kavuşmanız ve buna alışmanızdır. Fakat asla bu kadar uzun süre yıkanmadan kalmayan saç derisi için bazı durumlarda sağlıksız sonuçlarla karşılaşma riski doğabilir. Peki saçlarımızı ne kadar sık yıkamalıyız?

Eğer çok kıvırcık bir saç yapınız varsa haftada 1 kez yıkamayı deneyebilirsiniz. Saçınızdaki dalgalar irileştikçe yıkama sıklığı da haftada 2 ya da 3’e çıkabilir. Ama asla her gün saç yıkamak ihtimalini konuşamayız.

HOW TO APPLY CURLY GIRL METHOD

We have mentioned above that there are certain steps to apply in the curly girl method. Those steps are based on natural methods and the natural curls you will achieve as a result. You may modify the method in your way, and create your own routine.


Though there are no strict rules, we have a to-do list to follow. So what's on this list?

- Start with learning the type of curls in your hair,

- Say goodbye to sulfate-containing shampoos and hair care products,

- Write the hot hair stylers off,

- Use your fingers instead of combs and hairbrushes.

- Use sulfate-free formulas and avoid harmful and non-gentle ingredients like silicone and alcohol.

- Review your hair wash routine and reduce its frequency,

- Stop dyeing your hair,

- Do not dry your hair using towel.

HOW FREQUENTLY SHOULD WE WASH OUR HAIR WHILE USING THE CURLY GIRL METHOD?

There are various information about the application of the method in different sources. The reason why we say that you can modify the methods according to your needs is that it will be better for you to perform the steps with the methods that are good for your hair.

One of those steps is to reduce the frequency of hair wash. Some sources recommend washing the hair once a week. This is required to ensure that you get the natural oil balance on your scalp and get used to it. However, in some cases, this may pose a risk of encountering unhealthy results for the scalp, which never remains unwashed for such a long time. Then, how often should we wash our hair?

If you have quite curly hair, you can try washing it once a week. As the waves of your hair get larger, the frequency of washing may be increased to 2 or 3 times a week. Yet, it never is an option to wash hair on a daily basis.

CURLY GIRL METHOD’UN İŞE YARAMASI İÇİN NE KADAR SÜRE GEREKLİDİR?

Bu yöntemin işe yaraması için geçecek süre herkeste farklıdır. Yöntemin size uygun halini bulmanız ne kadar çabuk olursa sonuca varmanız da o kadar hızlı olacaktır. Fakat unutulmaması gereken bir nokta da yıllardır işlem görmüş ve doğal formu bozulmuş saçlar için zaman gerektiğidir.

Doğru yöntemle en az 1 – 2 ay arası uygulama yapmak kıvırcıkların doğal formuna kavuşması için gereken bir zamandır. Geçiş aşamasında saçlarınız her zaman güzel görünmeyebilir fakat sabırlı olmalısınız.

CURLY GIRL METHOD SON YIKAMA NASIL YAPILIR?

Saçınızı son bir kez agresif temizleyici maddeler içeren, sülfatlı ama silikonsuz bir şampuan ile yıkamaya son yıkama deniyor. Saçlarınızı son kez derinlemesine temizleyerek biriken silikondan arındırmak amacıyla yıkayıp, sülfatlı şampuan ve diğer bakım ürünleri ile vedalaştığınız aşama tam olarak burası.

SON YIKAMA İPUÇLARI

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta agresif kimyasal içeriklere sahip bir şampuanı kullandıktan sonra saçınıza verdiğiniz zararı aza indirmek için yoğun nemlendirme özelliği olan bir krem uygulamanız.

Ayrıca eğer kıvırcık kız metoduna uygun ürünler kullanmayan bir kuaföre gittiyseniz ya da bu metoda uygun olmayan bir ürün kullanmak zorunda kaldıysanız son yıkama işlemini tekrarlamalısınız.

Eğer saçınızda yıllardır biriken silikonun sadece 1 son yıkama ile gideceğine inanmıyorsanız sirkeli su ile durulayarak süreci hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

CURLY GIRL METHOD BİRLİKTE YIKAMA NASIL YAPILIR?

Birlikte yıkama tabiri son yıkamadan sonra düzenli rutininiz haline gelecek olan saç yıkama işleminizdir. Saçınızı sülfatsız, silikonsuz, balmumu ya da farklı bir zararlı kimyasal içermeyen şampuan ya da saç kremi ile yıkamalısınız. Curly Girl Method’a uygun ürün seçiminin önemli olduğu bu aşama için bazı kaynaklar şampuan kullanımını reddederken bazı kaynaklar nazik içeriklerden oluşan şampuanların kullanılmasında bir sakınca görmüyor.

Eğer sadece saç kremi kullanmak isterseniz, ürünü şampuanı kullandığınız şekilde kullanmalısınız. Bu aşamada yoğun nemlendirme özelliği olan ve agresif kimyasallar içermeyen bir krem kullanmanız ve en az 1 dakika masaj yapmanız önemli.

HOW LONG DOES IT TAKE FOR THE CURLY GIRL METHOD TO WORK?

The time it takes for this method to work differs for everyone. The sooner you find the right steps for you, the faster you will reach the result. However, always keep in mind that that it takes time for hair which has been treated for years and has lost its natural form.

Applying the right method for at least 1 – 2 months is a time required for the curls to regain their natural form. During the transition phase, your hair may not always look beautiful, but you have to be patient.

HOW TO PERFORM THE FINAL WASH IN CURLY GIRL METHOD?

Washing your hair for the last time with a sulfate-containing but silicone-free shampoo which has aggressive cleaning agents in its content is called "final wash". This is exactly the step where you wash your hair for the last time in order to get rid of the accumulated silicon by deep cleaning and then say goodbye to sulfate-containing shampoos and other care products.

TIPS FOR FINAL WASH

The point you should consider at this step is that, after using a shampoo with aggressive chemical ingredients, you should apply a conditioner with intense moisturizing effects to minimize the damage you do to your hair.

Also, if you have been to a hairdresser who does not use products which are excluded from the curly girl method, or if you have had to use a product that is not allowed in this method, you should repeat the last wash.

If you do not believe that the silicone that has accumulated on your hair for years will go away with just one last wash, you can try to speed up the process by rinsing your hair with vinegar water.

HOW TO PERFORM THE CO-WASH IN CURLY GIRL METHOD?

The hair wash, which will become your regular routine after the last wash, is called "co-wash". You should use a sulfate-free, silicone-free, wax or other harmful chemicals-free shampoo or conditioner for your hair. For this step, where choosing the right products for the Curly Girl Method is important, some sources reject the use of shampoo, while others see no harm in using shampoos with gentle ingredients.

Should you want to use conditioner, you must use the product the same way you use shampoo. At this step, it is vital to use a conditioner that has intense moisturizing properties and does not contain aggressive chemicals, and to massage it onto your hair for at least 1 minute.

CURLY GIRL METHOD DİĞER AŞAMALARI

Son yıkama sonrası birlikte yıkama rutinine geçtiniz fakat bununla da bitmiyor. Birlikte yıkamayı tamamlayacak birkaç işlem daha yapmanız gerekiyor. Bunlardan biri saçın neme doymasını sağlayacak saç kremi ya da maske kullanımıdır. Bu aşamada uygulayacağınız Curly Girl Method’a uygun saç kremi ya da maskenin saç diplerine uygulanmasına gerek yok.

Saç şekillendirmesi için artık ısı ile uygulanan bir yöntem kullanamayacağınız için bunu durulanmayan bakım kremleri ya da metoda uygun jel ürünlerle yapabilir, şekil verirken de ellerinizi kullanabilirsiniz. Eğer hava soğuksa ve sizin hızlıca dışarı çıkmanız gerekiyorsa çok düşün ısıda vigo kullanmanızda sakınca yok.

Diğer bir aşama ise saçı kurutmak. Yıllardır kullandığımız havluları artık kullanmaya devam edemeyiz. Peki yerine ne gelecek? Tabii ki mikrofiber havlular! Saç için üretilen uygun fiyatlı mikrofiber havlulardan edinebilir ya da pamuklu kumaşa sahip bir giysi ya da kumaşı bunun için kullanabilirsiniz.

OTHER STEPS IN THE CURLY GIRL METHOD

Following the last wash, you switched to the co-wash routine, but it is not over. You need to take a few more steps to complete the co-wash. One of them is the use of conditioner or mask that will keep the hair get the necessary moisture. At this step, you don't need to apply the hair conditioner or mask allowed in the Curly Girl Method to the roots of the hair.

Since you can no longer use a hot hair styler, you can do this with leave-in conditioners or gel products which are allowed in the method, and you can use your hands while styling your hair. If it's cold and you need to go outside quickly, it's okay to use diffuser at very low temperatures.

The other step is to dry the hair. We can no longer continue to use the towels we have used for years. So what will come instead? Of course, microfiber towels! You can get an affordable microfiber towels for hair, or you can use a cotton cloth or fabric for this purpose.

Sülfatsız Şampuanın
Faydaları ve Zararları

Sülfat saç ve saç derisinin dogal yapısını bozar, tahriş eder ve kurutur. Bununlada kalmaz...

Benefits and Harms of Sulfate-Free Shampoos

How do you define a good shampoo? If foaming effect is vital for you, we have bad news...

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Herkesin kendine göre saç tipi var ama kimsenin kendine özel şampuanı maalesef yok. Fakat bazı...

How to Choose the Best Shampoo Based on Hair Type

Everyone has a certain type of hair, but unfortunately no one has their own custom shampoo...

Tuzsuz Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli mi?

Şampuanların içinde zararlı kimyasallar olduğunu biliyoruz, bu sebeple sülfatsız parabensiz...

Is It Enough On Its Own to Use a Salt-Free Shampoo?

Do you know that when looking for a shampoo to use for cleaning and providing care for our hair...

3 Adımda Mor Şampuan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız ne yazık ki ilk boyandığı günkü ton ve renkte kalmaz. İlk yıkamadan itibaren...

What is Purple Shampoo and How to Use it in 3 Steps

It is sad that the tone and color of your hair on the first day of dyeing fade over time...

Curly Girl Method Hakkında Her Şey!

Curly girl method yani kıvırcık kız metodu hayatımıza Lorraine Massey’in kıvırcık saçlar...

All About Curly Girl Method!

The curly girl method has come into our lives with the compilation of the methods on curly...